«Τον άρχοντα τριών δει μέμνησθαι: Πρώτον ότι ανθρώπων άρχει. Δεύτερον ότι κατά νόμους άρχει. Τρίτον ότι ουκ αεί άρχει»

powered by Agones.gr - livescore

Πέμπτη 30 Ιουλίου 2009

ΒΗΜΑ ΠΡΟΚΡΙΣΗΣ ΕΚΑΝΕ Ο ΠΑΟΚ 2-1 ΤΗΝ ΒΑΛΕΡΕΝΓΚΑ

Σημαντικό βήμα για την πρόκρισήτου στα play off του Europa League έκανε σήμερα ο ΠΑΟΚ, μετά την εκτός έδρας νίκη του με 2-1 επί της Valerenga, στην πρώτη μεταξύ τους μάχη για τον τρίτο προκριματικό της εν λόγω διοργάνωσης.

Η ομάδα του Fernando Santos μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο του «Ullevaal Stadion» και μέσα σε έξι λεπτά κατάφερε να πετύχει δύο γκολ που του δίνουν προβάδισμα για την πρόκριση, εν όψει της ρεβάνς που θα διεξαχθεί στην Τούμπα.

Στο 32’ ο Lino με απευθείας εκτέλεση φάουλ παραβίασε για πρώτη φορά την εστία της Νορβηγικής ομάδας, για να έρθει έξι λεπτά αργότερα ο Muslimovic, ο οποίος με ωραίο πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0.

Στη φάση του γκολ ωστόσο ο Βόσνιος επιθετικός του «δικεφάλου» του Βορρά τραυματίστηκε, με αποτέλεσμα να αντικατασταθεί δύο λεπτά αργότερα. Δύο λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου οι «βίκινγκς» εκμεταλλευόμενοι αδράνεια της άμυνας του ΠΑΟΚ κατάφεραν να μειώσουν στο σκορ, με τον Storbeck, ο οποίος με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-1.